82. idea
Az indiai kasztrendszer, a varnák (varna: Dévanágari:(वर्ण) Indiában és Nepálban, a hinduizmus részeként jelenik meg. A kaszt szó végső soron a ’nem, nemzetség; faj, fajta’ jelentésű portugál casta szóból vált nemzetközi kifejezéssé, s így került be a magyar nyelvbe is. A világ sok táján, kultúrájában jelennek meg kasztok, alakulnak ki kasztrendszerek. Ezek legnevezetesebbike a négy főkasztra (szanszkrit kifejezéssel varnára) – brahminokra, ksatrijákra, vaisjákra, súdrákra – és a kaszton kívüliekre (páriák, dalitok) tagozódó indiai kasztrendszer.
A legmagasabb kaszt a brahminok, a tanárok és papok. A ksatriják a politikusok és harcosok, a vaisják a földművesek és a kereskedők, a súdrák pedig az első három kaszt szolgái. A kaszton kívüliek az "érinthetetlenek", onnan kapták a nevüket, hogy a velük való mindennemű érintkezés bemocskolja a többi kaszt tagjait.
A hinduizmus szerint a kasztrendszer a karmán és az újjászületésen alapul. Minden ember cselekedete az életben, meghatározza az újjászületésének módját.
A kasztrendszer alapvetően meghatározta, hogy ki milyen munkát végezhet a társadalomban.
Mahatma Gandhi az elmúlt évszázadban erősen kritizálta a kasztrendszert, de még az ő befolyása is kevés volt hozzá, alapjaiban változzon meg az indiai gondolkodásmód.