66. idea
A poligámia görög eredetű kifejezés, magába foglalja a többnejűséget (poligínia), a többférjűséget (poliandria), és a többszerelműséget (poliamoria).
Biológiai kutatások szerint az emlősöknél a több nősténnyel való együttélés hajlama a hím és a nőstény méretének arányától függ. Ez alapján a megállapítás alapján a kutatók úgy vélik, hogy a történelem előtti ember valószínűleg megrögzött poligám volt.
Az első írásos bizonyítékunk a poligámiára Hammurapi törvénykönyvéből származik, aki kőbe vésette a többnejűség szabályait, miszerint ha egy férfi felesége beteg, vagy meddő, vagy házasságtörést követett el, akkor a feleség megengedheti a férjnek egy második nő elvételét.
Jelen kutatások szerint, a jelenlegi és történelmi kultúrák 90%-a ismeri, illetve ismerte a poligámia valamilyen szociálisan elfogadott formáját.
Ennek a legtöbb esetben anyagi, illetve gazdasági oka volt (öröklés, a vagyon egyben tartása), de egyes antropológusok szerint a többnejű házasság pozitív hatással volt mind az anyák, mind a gyermekek egészségére.
Míg a modern társadalmunkban, a férfi-nő kapcsolatokban a házasság általánosan elvárt jogi aktus, addig a poligámia nem elfogadott, még azokban az országokban sem, ahol ez törvényes lenne, vagy szociálisan elfogadott.
Forrás: wikipédia
Világoskék - a poligámia törvényes
Sötétkék - a poligámia törvénytelen, de nem büntetik
Zöld - a poligámia csak a muszlimok számára törvényes
Fekete - a poligámia törvénytelen és büntetik