18. találmány
A fémek felhasználása szerszámok, fegyverek vagy ékszerek készítésére az emberiség legfontosabb teljesítményei közé tartozik. A megmunkált fémek mindenütt jelen vannak környezetünkben.
A régészet jelenlegi ismeretei szerint Kr.e. 8700 táján kezdték érdekelni az embert a fémek. Ezt bizonyítja egy vörösréz függő melyet a mai Észak-Irán területén találtak. A kohászat, vagyis a fémnek egy fémet tartalmazó kőzetből (ércből) való kiemelése Kr. e. 5000 táján kezdődött, amikor vörösréz ércet olvasztottak meg. Kr.e. 4000 táján az emberek már használták az aranyat és a vörösrézhez arzéntartalmú adalékot keverve arzénbronzot nyertek. Bizonyára ez volt az első mesterségesen előállított fémötvözet. Bár keményebb volt a réznél, az arzén mérgező volt. A fémmegmunkálás istenét több kultúrában is sántaként ábrázolják, ami bizonyára annak a következménye, hogy sokáig voltak kitéve az értékes, de mérgező fém hatásainak. Kr.e. 3500 táján ónból és vörösrézből kezdték ötvözni a bronzot. Az új eljárás a kereskedelem révén elterjedt, így hamarosan fegyvereket, páncélt, dísztárgyakat, szerszámokat is készítettek bronzból. A bronzkorszak fokozatosan véget ért, ahogy a kereskedelem visszaesett, és egyre nehezebb volt hozzájutni az ónhoz. Felváltotta a vas, és ezzel beköszöntött a vaskorszak.
Miután Kultúrbakancslistánkról megtudtuk, hogy a fémművesség Kr.e. 8700 körül fejlődött ki a mai Irán területén, kóstoljunk meg egy iráni olajos magvat.