Kr.u. 79 - Thészeusz kiszabadítja a gyerekeket a Minótaurosztól
2014. június 06. írta: senkisemszámítaspanyolinkvizícióra

Kr.u. 79 - Thészeusz kiszabadítja a gyerekeket a Minótaurosztól

11. festmény

 

36_85146.jpg

Museo Archelogico Nazionale di Napoli, Nápoly, Olaszország

A "Thészeusz kiszabadítja a gyerekeket a Minótaurosztól" jellegzetes példája az Kr.u. I. századi római festészetnek. A rómaiak előszeretettel festettek a falra festményeket, hogy feldobják az amúgy ablaktalan és sötét szobákat. A kép azt pillanatot ábrázolja, amikor Thészeusz, az athéni hős megölte Minótauroszt. 

A mítosz szerint mielőtt Minósz királlyá lett volna, jelet kért Poszeidóntól, hogy vajon ő vagy fivére lesz-e az uralkodó. Poszeidón Minósznak jósolta a királyságot és ennek jeléül egy fehér bikát küldött, amelyet Minósznak fel kellett volna áldoznia a jóslat beteljesülésekor. Minószt azonban elbűvölte a tengerből előbukkant fehér bika szépsége, nem ezt áldozta fel, hanem egy másik bikát, remélve, hogy Poszeidón nem veszi észre a cserét.

 Poszeidón haragjában őrületet küldött Minósz feleségére, Pasziphaéra, így az asszony szerelmes lett a bikába. Az ezermester Daidalosz segítségével Pasziphaé megtalálta módját, hogyan egyesüljön a bikával, és ennek a násznak az eredménye lett Minótaurosz. Minótaurosznak emberteste volt, bikafejjel és farokkal. Amíg gyermek volt, Pasziphaé dajkálta, de később már nem tudta kezelni vérengző sarját.

Miután Minósz tanácsot kért a delphoi jósdától, knósszoszi palotájában egy óriási labirintust építtetett Daidalosszal, és ott helyezte el a Minótauroszt.

 Az athéniek megölték Androgeuszt, Minósz fiát, mivel féltékenyek voltak a sportban elért sikereire. Minósz bosszúhadjáratot indított Athén ellen, és a győzelem után azt követelte az athéniaktól, hogy minden kilencedik évben (egyesek szerint évente vagy hét évente) hét ifjút és hét leányt áldozzanak a Minótaurosznak. Amikor már harmadszorra kellett küldeni az áldozatot, Thészeusz önként jelentkezett, hogy megölje a szörnyet. Minósz lánya, Ariadné szerelmes lett Thészeuszba, ezért egy bűvös kardot adott neki, hogy le tudja győzni a Minótauroszt, valamint egy gombolyag fonalat, aminek segítségével kijuthat a labirintusból. Minósz haragjában Daidaloszt és fiát, Ikaroszt záratta a labirintusba.

A gyerekek körbeveszik és ünneplik Thészeuszt, aki megmentette őket. A kép középpontjában a meztelen Thészeusz áll, aki szinte teljesen elkülönül a kép többi alakjától.

A képet színes festékkel festették, amit még akkor vittek föl Gavius Rufus házának falára, amikor az még nedves volt. 

Ha errefelé járunk, kóstoljuk meg a suppli di riso-t:

http://gasztrobakancslista.blog.hu/2014/06/05/suppli_di_riso_olasz_rizskrokett

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturbakancslista.blog.hu/api/trackback/id/tr846282528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása