70. találmány
"A leghalványabb tinta is többet ér, mint a legélesebb emlékezet."
Kínai közmondás
A tinta valamilyen folyékony alap és pigment vagy más színezőanyag keveréke. A pigment színes üledéket képez, ami a folyadék száradása közben megtapad a felületen.
4500 évvel ezelőtt a kínaiak találták fel az első tintát, korom, lámpaolaj, állatbőrökből kinyert zselatin és a pézsma elegyítésével.
Eleinte kőfaragványok kiemelkedő felületeinek, vésett minták és betűk kiemelésére használták.
Később erre a célra már tartósabb elegyet készítettek porított ásványokból, növényi kivonatokból és bogyótermések levéből.
A papirusz és a papír megjelenésével már új típusú és új színű tintákra is szükség volt. Kétezer ötszáz évvel ezelőtt a kínaiak feltalálták a szilárd tintát, amit rudak formájában tároltak és mindmáig használják. Amikor szükség van rá, a kellő mennyiséget lekaparják és vízzel oldják.
1600 éves a tartós, vassót, tannint és sűrítőanyagot alkalmazó változat. Ennek színe kékesfekete, ami idővel barnára érik.
A nyomtatás feltalálása után olyan festékre volt szükség, ami rátapad a nyomódúcokra. Ezt sűrű olajos állagú, koromból, terpentínből és dióolajból készítették.
A korszerű festékek és tudósok többkomponensű folyadékok, eltérő mennyiségben tartalmaznak oldószereket, pigmenteket, festőanyagokat, gyantát, síkosítókat és más adalékokat is.