53. találmány
Gombok 5000 éve léteznek. Kezdetben azonban csak díszítésre használták, az összetartó funkciót még tűkre és szíjakra bízták.
Ezek még csont-, fa-, és szarugombok voltak, amiket kézzel faragtak.
Először az ókori görögöknek jutott eszükbe, hogy a gomb rögzítésre is használható, de a gomblyukat még nem találták fel hozzá, így még cérnahurkokat használtak.
A keresztes hadjáratokig valamiért Európában nem terjedt el a gombok használata. A XIII. században, valószínűleg a testhezálló ruhák divatba jöttével kezdték általánosabban használni.
1250 táján megalakult a francia gombkészítők céhe. A "gomb" jelentésű angol button szónak a francia bouter (nyomni) szó az őse.
A gomb hamar státuszszimbólummá vált és a tehetősebbek akár több százat is viselhettek öltözékükön, amik a XVI. századtól már gyakran drágakő kirakással készültek.
A XVIII. század már a porcelán, elefántcsont és üveggombok évszázada volt.
Londonban a jótékonykodó "gyöngyökbe öltözött királyok és királynők" (Pearly Kings and Queens) az 1870-es évektől már teljesen beborították magukat gyöngyházból készült gombokkal, melyek Japánból érkeztek hajón.
A szériagyártással, a műanyagok megjelenésével ez a hóbort elmúlt, de ennek emlékét őrzi,hogy az amisok között a legkonzervatívabbak mai napig nem engedik a gomb viselését, hivalkodó volta miatt.