12. épület
Építtető: Marcus Vispanius Agrippa
Földrajzi hely: Róma, Olaszország
Stílus: Ókori római
Építőanyagok: Bazalt, római beton, márvány
Pontos helye:
http://wikimapia.org/#lang=hu&lat=41.898606&lon=12.476818&z=19&m=b&v=8&tag=46520&show=/820
Agrippa valamennyi isten templomának szánta a Panthenont, amely eredetileg Kr. e.27-ben épült. Miután Kr.u. 80-ban tűz pusztította el, Domitianus és Trajanus Császárok újjáépítették, majd Hadrianus 118 és 125 között gyökeresen átalakította, a római térátalakítás és építészeti komponálás emblematikus példájává avatva. Az épületet lefedő kupola a rotundába belerajzolt gömb felső feleként jelenik meg.
A Pantheon kör alaprajzú, szemben a négyszögletes alaprajzú görög-római templomokkal. A rotunda oldalfalaiba oszlopokkal lehatárolt, egyenes záródású, illetve boltíves fülkék mélyednek. A kupolát tagoló kazetták felfelé egyre kisebbek (ezek látszatra négyzet, valójában rombusz alakúak, ezért a kupola alúlról nézve a valóságosnál magasabbnak tűnik), a falazat pedig vékonyodik, csökkentve a kupola súlyának lefelé ható nyomását, módosítva az alapra nehezedő fizikai erő irányát. Róma dicsőségének emlékét őrzi a maga nemében a legjobb állapotú épület épségben fennmaradt, opus cementicium (római beton) eljárással készült kupolája: többek között az a mű ihlette Michelangelót a Szent Péter-Székesegyház kupolájának megtervezése során. A Panthenont többféle célra használták az elmúlt évszázadokban: volt császári fogadóterem, bíróság, Itália uralkodóinak és művészeinek mauzóleuma, 609 óta pedig templom.
Az épület egyetlen fényforrása a kupolás födém 9 méter átmérőjű opeionja (a kupola záradékán levő kerek nyílás). Az enteriőr padlója lejt, így elvezeti a nyíláson bejutó esővizet.
Mi pedig nézzünk meg egy jellegzetes olasz salátát.
http://gasztrobakancslista.blog.hu/2014/06/07/edeskomenysalata_naranccsal_es_vizitormaval